Detailing

Tlenek Ceru to ścierniwo używane do polerowania powierzchni szklanych, najczęściej przednich szyb samochodowych (przynajmniej w detailingu). Wiele osób ma wielkie oczekiwania odnośnie działania tego preparatu, natomiast trzeba powiedzieć sobie jedno. Nie oczekuj cudów, a znacznej poprawy widoczności, szczególnie podczas jazdy „po słońce” albo w nocy, kiedy to świata nadjeżdżających samochodów tworzą na szybie wielkie „pajęczynki”. Polerowanie szyby tlenkiem ceru świetnie sprawdza się w przypadkach kiedy cała szyba pokryta jest dużą ilością bardzo małych rysek, wtedy mamy możliwość usunięcia większości z nich. Natomiast kiedy jesteśmy w stanie wyczuć pod paznokciem zagłębienie lub gdy paznokieć zatrzymuje się na rysie, w większości przypadku świadczy to o tym, że już tej rysy nie wygładzimy tlenkiem ceru. W takich przypadkach pozostaje matowanie papierem ściernym o coraz to większej gradacji i dopiero wtedy sięgamy po tlenek. Moim skromnym zdaniem nie ma to już sensu gdyż cena usługi przewyższyć może cenę nowej szyby ze wstawieniem. Samo polerowanie szyby jest zajęciem bardzo pracochłonnym. Szyba sama w sobie jest dużo twardsza od lakieru, więc potrzebny jest znacznie większy nakład pracy aby wyciągnąć tej samej wielkości rysę na szkle. Decydując się na polerowanie przedniej szyby, musimy pamiętać, że tlenek wchodzi we wszystkie odpryski po kamieniach w szybie, tworząc na jakiś czas białe kropeczki. Z czasem tlenek się z nich wypłukuję, ale trzeba mieć na uwadze, że takie zjawisko występuje i raczej już na to nic nie poradzimy.

Oto przykład zajechanej szyby, jazda pod słońce to był koszmar, uważałem wręcz, że jest niebezpieczna

A to efekt po polerowaniu tlenkiem ceru. Te drobinki/kropeczki na szybie to zwyczajnie drobinki kurzu, po dokładnym umyciu szyby znikną.

Uważam, że jeśli tylko mamy możliwość powinniśmy wypolerować szybę. Zwiększa to komfort i przyjemność z jazdy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo.

Zapraszam na mój kanał na YT

Interesują Cię wynalazki i zabawki dla dużych chłopców?